Gosia wyrusza do Angoli!

DSC06300

Nasza wolontariuszka, Małgorzata Zawacka właśnie wyruszyła do Afryki. Jutro znajdzie się na Czarnym Lądzie, a we wtorek, 15 marca, we wspomnienie św. Ludwiki de Marillac, założycielki szarytek i patronki dzieł miłosierdzia, rozpocznie swoją misję w Luenie, w Angoli. Z niecierliwością czekamy na wieści od niej, a tymczasem można przeczytać jej list misyjny. Zapraszamy do wsparcia jej misji!

List misyjny Gosi Zawackiej:

Chciałabym podzielić się z Tobą pewną historią. Nie jestem pewna, gdzie jest jej początek – tego, jaki będzie miała koniec na razie też się nie dowiemy. Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…

Zaczęło się od Internetu, nie pamiętam, czego tak dokładnie szukałam, ale wtedy rok temu w lutym 2015 wpisałam w wyszukiwarkę słowo: „misje”. Napisałam do kilku organizacji, w tym także do Fidesco – międzynarodowej organizacji pozarządowej, wysyłającej świeckich wolontariuszy na dwuletnie misje do krajów rozwijających się. Dostałam kilka odpowiedzi. Pewnego dnia odpisało też Fidesco. Umówiliśmy się na rozmowę w Polsce, ponieważ mieszkałam wtedy w Rumunii. Po rozmowie z Fidesco już nie rozpatrywałam siebie jako osoby, która nadaje się do podobnego przedsięwzięcia (szczerze przedstawili wszystkie za i przeciw), ale chęć wyjazdu wcale nie minęła. W październiku pojechałam do Niemiec na tzw. sesję formacyjną, żeby ostatecznie upewnić się że właściwie na pewno nie pojadę.

Stało się jednak zupełnie inaczej. Pojawiło się dużo więcej wątpliwości i pytań niż miałam na początku, ale w tym wszystkim wiedziałam już, że jeśli nie podejmę decyzji o wyjeździe będę żałować tego każdego dnia. Są takie decyzje, które na zawsze zmieniają czyjeś życie. I nie są to łatwe decyzje. Czasem jednak dużo trudniej jest nie podjąć ryzyka.(…

Jadę do małego miasta (Luena) w centralnej części Afryki – do Angoli, o której nie wiedziałam nic, zanim pewnego dnia zupełnie osłupiała nie usłyszałam nazwy w słuchawce telefonu.

Angola to bardzo tajemniczy kraj i jak prawie każde afrykańskie państwo dźwiga brzemię wojny domowej, korupcji, niesprawiedliwości i głodu. Prawda o tym kraju nie zamyka się jednak tylko w cierpieniu. Angola jest bogata w ropę naftową i diamenty. Żyje tu wiele gatunków rzadkich ptaków i rosną jedne z najpiękniejszych drzew w Afryce. W tej byłej portugalskiej kolonii wciąż żyją lwy, gepardy, hipopotamy, żyrafy i zebry. Niestety dla mnie pająki i węże także.(…)

Co ja właściwie będę tam robić przez dwa lata?

Otóż mój projekt jest związany z dziennikarstwem. W Luenie jest całkiem sprawnie działające radio oraz szkoła. Będę więc pracować wraz z młodymi ludźmi w Luena, żeby to radio rozkręcić. Do tego dojdzie jeszcze kilka innych projektów jak warsztaty dziennikarskie itp. Będąc jeszcze na studiach, przez kilka lat pracowałam w radiu, chętnie do tego wrócę i przypomnę sobie wszystko, czego zdążyłam wtedy się nauczyć. Jestem pewna, że spędzę dwa bardzo ciekawe i owocne lata robiąc coś razem z innymi w Afryce. (…) Jadę z jako członek francuskiej organizacji Fidesco o katolickich korzeniach. Nie jadę jednak nikogo nawracać. Myślę, że Afryka może raczej nawrócić mnie. Chciałabym, żebyśmy mogli coś wspólnie stworzyć, zbudować, odkryć, poznać się i zostać przyjaciółmi. W myśl zdania: Serve not save. (…)

Jeżeli chcielibyście i możecie finansowo włączyć się w mój projekt FIDESCO – poniżej przesyłam numer konta. Proszę wpisać w tytule wpłaty: Małgorzata Zawcka, Angola.

Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy wierzymy w Boga, ale proszę Was szczególnie o wsparcie duchowe. Pomyślcie z nadzieją i miłością o Afryce i naszym projekcie FIDESCO, to dla mnie bardzo wiele znaczy. A tych, którzy wierzą, jeszcze bardziej proszę o modlitwę. Będę potrzebować dużo sił na te dwa wielkie lata.

Pozdrawiam serdecznie

Gosia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s